MHZ2-10D2-M9N
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10D2-M9N
Key Features
  • 110mm bore size ensures precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Double-acting design allows for controlled movement in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable position detection.
  • 4Standard side through-holes for easy mounting and installation.
  • 5Compatible with DC5V, 12V, and 24V power supplies for versatile use.
Product Details
MHZ2-10D2-M9N
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Side Through-holes In Opening/Closing Direction
Bore Size
Bore Size 10 mm