MHZ2-10D1-M9PVSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10D1-M9PVSAPC
Key Features
  • 110 mm bore size for compact and precise motion control.
  • 2Double-acting design ensures efficient bidirectional operation.
  • 3Solid-state auto switch with M8-3 pin pre-wired connector for easy installation.
  • 4Indicator light and 3-wire (PNP) configuration for reliable signal output.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC 5V, 12V, 24V) for diverse applications.
Product Details
MHZ2-10D1-M9PVSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Bore Size
Bore Size 10 mm