MHZ2-10D1-M9PV
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-10D1-M9PV
Key Features
  • 110mm bore size ensures precise and reliable operation for various industrial applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light enhances operational visibility and reliability.
  • 4Supports multiple DC voltages (5V, 12V, 24V) for versatile compatibility in different systems.
  • 5Standard side-tapped mounting simplifies installation and integration into existing setups.
Product Details
MHZ2-10D1-M9PV
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Bore Size
Bore Size 10 mm