MHZ2-10D1-M9PM
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10D1-M9PM
Key Features
  • 110mm bore size ensures precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Double-acting design allows for controlled movement in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable position detection.
  • 4Standard side-tapped mounting for easy installation and integration.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V, offering versatile power options.
Product Details
MHZ2-10D1-M9PM
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 10 mm