MHZ2-10D1-M9PL-X4
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10D1-M9PL-X4
Key Features
  • 110mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Double-acting design ensures reliable performance in both directions.
  • 3Heat-resistant up to 100°C, suitable for high-temperature environments.
  • 4Equipped with a solid-state auto switch with a 3m lead wire for easy integration.
  • 5Standard side-tapped mounting for versatile installation options.
Product Details
MHZ2-10D1-M9PL-X4
Made To Order
Heat Resistance (100沙C)
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 10 mm