MHZ2-10D1-M9NVL
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10D1-M9NVL
Key Features
  • 110mm bore size ensures precise and reliable operation for various industrial applications.
  • 3Solid-state auto switch with NPN output ensures accurate position detection and durability.
  • 4Includes a 3m lead wire and supports DC voltage (4.5~28V) for flexible installation.
  • 5Standard side-tapped mounting for easy integration into existing systems.
Product Details
MHZ2-10D1-M9NVL
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 10 mm