MHZ2-10D1-M9BM
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-10D1-M9BM
Key Features
  • 110mm bore size ensures precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Double-acting mechanism allows for controlled movement in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light enhances operational reliability.
  • 4Standard side-tapped mounting for easy installation and integration.
  • 5Compatible with DC24V (DC10~28V) for versatile power supply options.
Product Details
MHZ2-10D1-M9BM
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 10 mm