MHZ2-10D1-M9BL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-10D1-M9BL
Key Features
  • 110mm bore size ensures precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Double-acting mechanism provides reliable performance in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 43m lead wire and DC24V compatibility for versatile installation and use.
  • 5Standard side-tapped mounting for straightforward and secure attachment.
Product Details
MHZ2-10D1-M9BL
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 10 mm