MHZ2-10D1E-M9P-X79
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10D1E-M9P-X79
Key Features
  • 110mm bore size ensures precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Double-acting design provides reliable performance in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Food-grade fluorine grease ensures safety and compliance in food processing applications.
  • 5End boss type side ported design for easy installation and maintenance.
Product Details
MHZ2-10D1E-M9P-X79
Made To Order
Grease For Food Processing Machines/Fluorine Grease
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
End Boss Type Side Ported
Finger Position/Option
Standard Side Tapped Mounting
Action
Double Acting
Bore Size
Bore Size 10 mm