MHZ2-10CNK-M9NW
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHZ2-10CNK-M9NW
Key Features
  • 110mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Single-acting, normally closed design for reliable performance.
  • 3Narrow type body for compact and space-saving installation.
  • 4Equipped with a 2-color indicator solid-state auto switch for easy monitoring.
  • 53-wire NPN configuration with a 0.5m lead wire for versatile connectivity.
Product Details
MHZ2-10CNK-M9NW
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
End boss type Axial ported With Φ4 One-touch fitting
Finger Position/Option
Narrow Type Basic Type
Action
Single Acting (Normally Closed)
Bore Size
Bore Size 10 mm