MHZ2-10C-M9P
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10C-M9P
Key Features
  • 110mm bore size for precise and compact applications.
  • 2Single-acting, normally closed operation for reliable performance.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring.
  • 43-wire PNP configuration with 0.5m lead wire for seamless integration.
  • 5Compatible with DC voltages (4.5V to 28V) for versatile use.
Product Details
MHZ2-10C-M9P
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Action
Single Acting (Normally Closed)
Bore Size
Bore Size 10 mm