MHZ2-10C-M9NVM
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10C-M9NVM
Key Features
  • 110mm bore size for precise and compact automation solutions.
  • 2Single-acting, normally closed design for reliable operation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring.
  • 43-wire NPN configuration with a 1m lead wire for flexible installation.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V power supplies (DC 4.5~28V).
Product Details
MHZ2-10C-M9NVM
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Action
Single Acting (Normally Closed)
Bore Size
Bore Size 10 mm