MHZ2-10C-M9NS-X56
In Stock
Last updated: 2026/5/10
SMC MHZ2-10C-M9NS-X56
Key Features
  • 110mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Single-acting, normally closed design for efficient and controlled movement.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for accurate position detection.
  • 4Axial ported configuration for easy installation and optimal airflow.
  • 5Durable construction with a standard basic type body for long-lasting performance.
Product Details
MHZ2-10C-M9NS-X56
Made To Order
Axial Ported
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Basic Type
Finger Position/Option
Standard Basic Type
Action
Single Acting (Normally Closed)
Bore Size
Bore Size 10 mm