MHF2-20FD2R-M9NSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-20FD2R-M9NSAPC
Key Features
  • 12-finger design for versatile gripping applications.
  • 220 mm bore size ensures robust and precise operation.
  • 3Double-acting mechanism for efficient and reliable performance.
  • 4Long stroke design accommodates a wide range of workpiece sizes.
Product Details
MHF2-20FD2R-M9NSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Piping Position
Side Piping
Stroke
Long Stroke
Action
Double Acting
Bore Size
20 mm