MHF2-20FD1R-M9NSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-20FD1R-M9NSAPC
Key Features
  • 12-finger design for versatile gripping applications.
  • 220 mm bore size ensures compatibility with various tasks.
  • 3Double-acting action for reliable and efficient operation.
  • 4Solid-state auto switch with pre-wired connector for easy integration.
  • 5Side piping design for flexible installation in tight spaces.
Product Details
MHF2-20FD1R-M9NSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Piping Position
Side Piping
Stroke
Medium Stroke
Action
Double Acting
Bore Size
20 mm