MHF2-20DR-M9PWSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-20DR-M9PWSAPC
Key Features
  • 120mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Side piping type (R) allows for flexible installation in tight spaces.
  • 32-color indicator auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy setup.
  • 4Solid-state auto switch supports DC voltage (5V, 12V, 24V) for versatile use.
  • 5Short stroke design ideal for compact and precise motion control systems.
Product Details
MHF2-20DR-M9PWSAPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 20 mm