MHF2-20D-M9PV
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-20D-M9PV
Key Features
  • 120mm bore size ensures precise and reliable operation in various industrial applications.
  • 2Short stroke design allows for compact installation and efficient space utilization.
  • 3Axial piping type simplifies installation and maintenance, reducing downtime.
  • 5Supports multiple voltage options (DC5V, 12V, 24V) for versatile compatibility in different systems.
Product Details
MHF2-20D-M9PV
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Stroke
Short Stroke
Bore Size
Bore Size 20 mm