MHF2-20D-M9PL-X83A1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-20D-M9PL-X83A1
Key Features
  • 120mm bore size for optimal performance in compact applications.
  • 2Short stroke design ideal for space-constrained installations.
  • 3Axial piping type ensures efficient and streamlined air flow.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for reliable operation and easy monitoring.
  • 5Adjustable opening/closing finger positioning for precise and customizable control.
Product Details
MHF2-20D-M9PL-X83A1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Short Adjusting
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 20 mm