MHF2-20D-M9BAL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-20D-M9BAL
Key Features
  • 120mm bore size ensures precise and reliable operation in various applications.
  • 2Short stroke design for compact and efficient performance in limited spaces.
  • 3Water-resistant 2-color indicator auto switch for enhanced durability and visibility.
  • 4Solid-state auto switch with a 3m lead wire, compatible with DC10~28V for versatile use.
  • 5Axial piping type body option for easy installation and maintenance.
Product Details
MHF2-20D-M9BAL
Made To Order
Standard
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Stroke
Short Stroke
Bore Size
Bore Size 20 mm