MHF2-20D2-M9PWSAPC-X83B1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-20D2-M9PWSAPC-X83B1
Key Features
  • 120mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 22mm long stroke provides precise and controlled movement.
  • 32-color indicator auto switch with pre-wired connector for easy installation and monitoring.
  • 4Adjustable opening/closing finger positioning for enhanced customization and accuracy.
  • 5Durable axial piping type body designed for reliable operation in industrial environments.
Product Details
MHF2-20D2-M9PWSAPC-X83B1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Opening Position Adjusting;Short Adjusting
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Stroke
Long Stroke
Bore Size
Bore Size 20 mm