MHF2-20D1R-M9PWL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-20D1R-M9PWL
Key Features
  • 120mm bore size ensures precise and reliable operation in various applications.
  • 2Medium stroke design provides optimal performance for medium-range movements.
  • 3Side piping type (R) allows for flexible installation and space-saving configurations.
  • 42-color indicator auto switch with solid-state technology ensures accurate position detection.
  • 53-wire PNP output with a 3m lead wire supports easy integration and versatile voltage compatibility (DC4.5~28V).
Product Details
MHF2-20D1R-M9PWL
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 20 mm