MHF2-20D1-M9PM
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-20D1-M9PM
Key Features
  • 120mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Medium stroke design provides versatility for various industrial tasks.
  • 3Axial piping type simplifies installation and maintenance.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light ensures reliable operation and easy monitoring.
  • 53-wire PNP configuration with a 1m lead wire supports flexible integration into systems.
Product Details
MHF2-20D1-M9PM
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 20 mm