MHF2-16DR-M9PWMDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16DR-M9PWMDPC
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Side piping type (R) for flexible installation options.
  • 32-color indicator auto switch with pre-wired M12-4 pin connector for easy setup.
  • 4Compatible with DC5V, 12V, and 24V (DC4.5~28V) for versatile use.
  • 5Short stroke design ideal for compact and space-saving applications.
Product Details
MHF2-16DR-M9PWMDPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 16 mm