MHF2-16DR-M9PVSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16DR-M9PVSDPC
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Side piping type (R) allows for flexible installation and efficient space utilization.
  • 4Compatible with DC voltages (5V, 12V, 24V) for versatile application across various systems.
  • 5Includes an indicator light and 0.5m lead wire for enhanced visibility and connectivity.
Product Details
MHF2-16DR-M9PVSDPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 16 mm