MHF2-16DR-M9PVSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16DR-M9PVSAPC
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Side piping type (R) for flexible installation options.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy setup.
  • 4Indicator light and 3-wire (PNP) configuration for enhanced functionality.
  • 5Short stroke design ideal for compact and space-saving applications.
Product Details
MHF2-16DR-M9PVSAPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 16 mm