MHF2-16DR-M9PL-X83C1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16DR-M9PL-X83C1
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Side piping type (R) for flexible installation options.
  • 3Solid-state auto switch (M9PL) with indicator light and 3m lead wire for reliable performance.
  • 4Adjustable opening/closing finger positioning for enhanced control.
  • 5Short stroke design ideal for compact applications.
Product Details
MHF2-16DR-M9PL-X83C1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Closing Position Adjusting;Short Adjusting
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 16 mm