MHF2-16DR-M9NWL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16DR-M9NWL
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Side piping type (R) for flexible installation options.
  • 32-color indicator auto switch with solid-state reliability.
  • 43-wire NPN configuration with a 3m lead wire for easy integration.
  • 5Wide voltage range (DC4.5~28V) for versatile applications.
Product Details
MHF2-16DR-M9NWL
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 16 mm