MHF2-16DR-M9NM
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16DR-M9NM
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Side piping type (R) design allows for flexible installation and efficient space utilization.
  • 4Supports DC voltage (5V, 12V, 24V) with a wide operating range of DC4.5~28V for versatile applications.
Product Details
MHF2-16DR-M9NM
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 16 mm