MHF2-16DR-M9NL-X83C2
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16DR-M9NL-X83C2
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Side piping type (R) for flexible installation options.
  • 3Solid-state auto switch (M9NL) with indicator light for reliable performance.
  • 4Adjustable opening/closing finger positioning for enhanced control.
  • 5Long adjusting capability for versatile application needs.
Product Details
MHF2-16DR-M9NL-X83C2
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Closing Position Adjusting;Long Adjusting
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Side Piping Type
Stroke
Short Stroke
Bore Size
Bore Size 16 mm