MHF2-16DR-M9BWSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16DR-M9BWSDPC
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Side piping type (R) for flexible installation options.
  • 32-color indicator auto switch with solid-state reliability.
  • 4Pre-wired M12-4 pin connector with a 0.5m lead wire for easy setup.
  • 5Operates on DC24V (DC10~28V) for versatile power compatibility.
Product Details
MHF2-16DR-M9BWSDPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Side Piping Type
Bore Size
Bore Size 16 mm