MHF2-16DR-M9BAL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16DR-M9BAL
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Side piping type (R) for flexible installation and space-saving design.
  • 4Solid-state auto switch with a 3m lead wire, compatible with DC10~28V for versatile use.
  • 5Standard design with optional 2 auto switches, ensuring adaptability to various applications.
Product Details
MHF2-16DR-M9BAL
Made To Order
Standard
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Side Piping Type
Bore Size
Bore Size 16 mm