MHF2-16D-M9PWMAPC-X83A2
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D-M9PWMAPC-X83A2
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 22-color indicator with solid-state auto switch for easy monitoring.
  • 3Adjustable opening/closing finger positioning for versatile applications.
  • 4Axial piping type for compact and flexible installation.
  • 5Pre-wired connector M8-3 pin with 1m lead wire for quick setup.
Product Details
MHF2-16D-M9PWMAPC-X83A2
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Long Adjusting
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Bore Size
Bore Size 16 mm