MHF2-16D-M9PVZ-X83B2
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D-M9PVZ-X83B2
Key Features
  • 116 mm bore size for efficient performance in compact spaces.
  • 2Solid-state auto switch with indicator light for reliable operation.
  • 3Adjustable opening/closing finger positioning for precise control.
  • 4Axial piping type design for easy installation and maintenance.
  • 5Long adjusting feature for versatile application needs.
Product Details
MHF2-16D-M9PVZ-X83B2
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Opening Position Adjusting;Long Adjusting
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Bore Size
Bore Size 16 mm