MHF2-16D-M9PM-X83A2
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D-M9PM-X83A2
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Short stroke design ideal for compact applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable feedback.
  • 4Adjustable opening/closing finger positioning for enhanced flexibility.
  • 5Dual-side adjusting feature ensures precise alignment and control.
Product Details
MHF2-16D-M9PM-X83A2
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Long Adjusting
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Bore Size
Bore Size 16 mm