MHF2-16D-M9NWSAPC-X83A2
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D-M9NWSAPC-X83A2
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Short stroke design ideal for compact applications.
  • 3Axial piping type for easy and flexible installation.
  • 42-color indicator and solid-state auto switch for reliable performance.
  • 5Adjustable opening/closing finger positioning for enhanced customization.
Product Details
MHF2-16D-M9NWSAPC-X83A2
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Long Adjusting
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Bore Size
Bore Size 16 mm