MHF2-16D-M9BZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D-M9BZ
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Short stroke design ideal for compact applications.
  • 3Axial piping type for easy and flexible installation.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for reliable performance.
  • 5Compatible with DC24V (DC10~28V) for versatile use.
Product Details
MHF2-16D-M9BZ
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Bore Size
Bore Size 16 mm