MHF2-16D-M9BWZ-X83B1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D-M9BWZ-X83B1
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Short stroke design for applications requiring minimal movement.
  • 3Axial piping type simplifies installation and reduces space requirements.
  • 42-color indicator auto switch with a 5m lead wire for easy monitoring and control.
  • 5Adjustable opening/closing finger positioning for enhanced customization and precision.
Product Details
MHF2-16D-M9BWZ-X83B1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Opening Position Adjusting;Short Adjusting
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Bore Size
Bore Size 16 mm