MHF2-16D-M9BL-X83A2
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D-M9BL-X83A2
Key Features
  • 116mm bore size for robust performance in compact applications.
  • 2Short stroke design ideal for space-constrained installations.
  • 3Axial piping type ensures efficient and streamlined air flow.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for reliable operation and easy monitoring.
  • 5Adjustable opening/closing finger positioning for precise and customizable control.
Product Details
MHF2-16D-M9BL-X83A2
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Long Adjusting
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Bore Size
Bore Size 16 mm