MHF2-16D-M9BL-X83A1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D-M9BL-X83A1
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Short stroke design ideal for compact applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable performance.
  • 4Axial piping type for easy installation and maintenance.
  • 5Adjustable opening/closing finger positioning for enhanced flexibility.
Product Details
MHF2-16D-M9BL-X83A1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Short Adjusting
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Stroke
Short Stroke
Bore Size
Bore Size 16 mm