MHF2-16D2R-M9PWM
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D2R-M9PWM
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation for various applications.
  • 22mm long stroke provides extended movement for enhanced functionality.
  • 3Side piping type (R) allows for flexible installation and space-saving design.
  • 53-wire PNP configuration with a 1m lead wire, compatible with DC 5V, 12V, and 24V power supplies.
Product Details
MHF2-16D2R-M9PWM
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Side Piping Type
Stroke
Long Stroke
Bore Size
Bore Size 16 mm