MHF2-16D2R-M9PS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D2R-M9PS
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 22mm long stroke provides accurate and controlled movement for delicate tasks.
  • 3Side piping type (R) allows flexible installation and efficient space utilization.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light ensures durability and easy monitoring.
  • 53-wire PNP configuration with 0.5m lead wire supports versatile voltage applications (DC4.5~28V).
Product Details
MHF2-16D2R-M9PS
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Side Piping Type
Bore Size
Bore Size 16 mm