MHF2-16D2R-M9PMAPC-X83B2
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D2R-M9PMAPC-X83B2
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Long stroke design for extended range of motion.
  • 3Side piping type for flexible installation options.
  • 4Solid-state auto switch with pre-wired connector for easy integration.
  • 5Adjustable opening/closing finger positioning for enhanced control.
Product Details
MHF2-16D2R-M9PMAPC-X83B2
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Opening Position Adjusting;Long Adjusting
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Side Piping Type
Bore Size
Bore Size 16 mm