MHF2-16D2R-M9NSAPC-X83A2
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D2R-M9NSAPC-X83A2
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and efficient operation in compact spaces.
  • 2Long stroke design provides extended reach for versatile applications.
  • 3Side piping type (R) allows for flexible installation and space-saving configurations.
  • 4Solid-state auto switch with pre-wired connector ensures reliable and easy integration.
  • 5Adjustable opening/closing finger positioning for enhanced customization and precision.
Product Details
MHF2-16D2R-M9NSAPC-X83A2
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Long Adjusting
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Side Piping Type
Bore Size
Bore Size 16 mm