MHF2-16D2-M9PW-X83A1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D2-M9PW-X83A1
Key Features
  • 116mm bore size for precise and reliable operation.
  • 22mm long stroke ensures optimal performance in tight spaces.
  • 3Axial piping type for easy and efficient installation.
  • 42-color indicator auto switch with solid-state technology for enhanced durability.
  • 5Adjustable opening/closing finger positioning for versatile applications.
Product Details
MHF2-16D2-M9PW-X83A1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Short Adjusting
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Bore Size
Bore Size 16 mm