MHF2-16D2-M9PWVZ-X83B1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D2-M9PWVZ-X83B1
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 22mm long stroke provides extended movement for versatile applications.
  • 32-color solid-state auto switch with indicator light for easy status monitoring.
  • 4Adjustable opening/closing finger positioning for enhanced customization.
  • 55m lead wire with DC voltage compatibility (4.5~28V) for flexible installation.
Product Details
MHF2-16D2-M9PWVZ-X83B1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Opening Position Adjusting;Short Adjusting
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Bore Size
Bore Size 16 mm