MHF2-16D2-M9PWSAPC-X83A1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D2-M9PWSAPC-X83A1
Key Features
  • 116mm bore size for precise and reliable operation.
  • 22mm long stroke ensures optimal performance in compact spaces.
  • 3M9PWSAPC auto switch with 2-color indicator and pre-wired M8-3 pin connector.
  • 4Adjustable opening/closing finger positioning for versatile applications.
  • 5Double-side and short adjusting options for enhanced flexibility.
Product Details
MHF2-16D2-M9PWSAPC-X83A1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Short Adjusting
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Bore Size
Bore Size 16 mm