MHF2-16D2-M9PWL-X83A1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D2-M9PWL-X83A1
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 22mm long stroke provides precise and controlled movement.
  • 3Axial piping type design for easy installation and space-saving integration.
  • 42-color indicator auto switch with solid-state technology for reliable operation.
  • 5Adjustable opening/closing finger positioning for enhanced customization and flexibility.
Product Details
MHF2-16D2-M9PWL-X83A1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Short Adjusting
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Bore Size
Bore Size 16 mm