MHF2-16D2-M9PSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D2-M9PSDPC
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in various applications.
  • 2Long stroke design provides extended reach for versatile use cases.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M12-4 pin connector for easy installation.
  • 4Axial piping type allows for efficient and compact system integration.
  • 5Indicator light and 3-wire (PNP) configuration enhance usability and monitoring.
Product Details
MHF2-16D2-M9PSDPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Bore Size
Bore Size 16 mm