MHF2-16D2-M9NZ-X83A2
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D2-M9NZ-X83A2
Key Features
  • 116mm bore size for precise and reliable operation.
  • 2Long stroke design for extended range of motion.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for accurate positioning.
  • 4Adjustable opening/closing finger positioning for versatile applications.
  • 5Double-sided and long adjusting features for enhanced flexibility.
Product Details
MHF2-16D2-M9NZ-X83A2
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Long Adjusting
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Stroke
Long Stroke
Bore Size
Bore Size 16 mm