MHF2-16D2-M9NWM-X83A2
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D2-M9NWM-X83A2
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 22mm long stroke provides extended reach for versatile applications.
  • 4Axial piping type simplifies installation and maintenance.
  • 5Adjustable opening/closing finger positioning for customized performance.
Product Details
MHF2-16D2-M9NWM-X83A2
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Long Adjusting
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Stroke
Long Stroke
Bore Size
Bore Size 16 mm